Image default

Risotto cu broccolli

Risotto cu broccolli – o rețetă vegană, de post, unde se întâlnesc mai multe arome și texturi. Am pus alături o variantă mărunțită a salatei chinezești de castraveți.

Ingrediente Risotto cu broccolli:

  • 320 g orez pentru risotto
  • 60 – 100 ml vin alb sec sau demisec
  • 3 căței de usturoi
  • 1 ceapă mare, cam 60 g
  • 40 g unt vegetal sau ulei
  • 800 – 1.200 ml zeamă de legume sau apă, depinde de tipul de orez si de preferință
  • 2-3 linguri fulgi de drojdie inactivă
  • 1 ceașcă smântână vegetală pentru gătit sau de care aveți
  • sare, piper alb sau de care aveți, contează să fie
  • 300 g broccolli proaspăt
  • pentru servire, o mână de caju, migdale sau alte nuci, frunze/ ierburi aromatice, eu am folosit busuioc si lămâiță

Preparare Risotto cu broccolli:

Ne ocupăm întâi de broccolli. Spălat, bibilit, pensat, curățat de cotoare.

Eu îl prefer fiert la aburi. Fie folosiți un multiooker, fie un aparat pentru aburi, fie pur și simplu o oală cu apă, peste care puneți o sită, în sită broccolli, apoi capac. Lăsați să fiarbă apa, iar broccolli să se gătească la aburi până se înmoaie.

Dacă nu la aburi, fiert bine merci în apă, opărit un pic până se înmoaie.

Între timp…

Punem o tigaie adâncă la încălzit. Turnăm în ea jumătate din cantitatea de ulei/ unt vegetal.

Călim ceapa și usturoiul în ulei, la foc mediu, amestecând des. Presărăm sare și piper.

Când ceapa a devenit sticloasă, adăugăm în tigaie orezul. Amestecăm continuu, până când orezul se rumenește ușor în ulei și îl absoarbe, devenind și el sticlos.

Acum adăugăm vinul alb și continuăm să fierbem orezul la foc mic, amestecând, până când orezul absoarbe tot lichidul. Un semn în plus ar fi că se aud mici pocnituri ale orezului rămas fără lichid.

Acum începem să adăugăm, pe rând, câte un polonic de zeamă de legume sau apă. Obligatoriu calde. Punem un polonic de zeamă și, amestecând, așteptăm să fie absorbită zeama de către orez înainte de a adăuga următorul polonic de zeamă.

Toată povestea cu amestecatul și polonicele de lichid durează în jur de 15-20 de minute, timp în care e preferabil să nu lăsați tigaia singură.

Pe final, consistența trebuie să fie cremoasă și orezul al dente. Stingem focul și, pentru un plus de cremozitate, adăugăm untul vegetal sau uleiul rămas.

Tot acum punem broccolli-ul fiert la aburi, fulgii de drojdie inactivă și smântâna vegetală.

Acoperim cu un capac și lăsăm vreo 5 minute.

Punem pe farfurii cu o sălățică de care aveți prin casă, garnisim cu frunze, nuci, uleiuri aromate, fulgi de chili sau ce ni se arată.

Cam asta. Bun, vă garantez.

Related Articles

Cartofi și fenicul la cuptor

allandalla

Obraji de porc (maseteri) sous vide

allandalla

Fond brun de vită și demi glace

allandalla

Lasă un comentariu